Make your own free website on Tripod.com

               turkey.gif (87366 bytes)         ANA SAYFA             

ANA SAYFA    RESİMLER    YAZILAR    EĞLENCE    

    PC PÜFLERİ

Bu bölümde bilgisayarınızda çalışırken işinizi kolaylaştıracak ,bilgisayarınızı hızlandıracak ve sizi eğlendirecek bazı püf noktaları var.İşinize yarayacağına inanıyorum.
 
Açılıştaki windows 98 logosunu kaldırmak:
 
C:\ dizininde "msdos.sys" adlı dosyayı bulun .(mutlaka gizli dosyadır)"alt" tuşuna basılı tutarak çift tıklayın.Burda "salt okunur"un yanındaki onay işaretini kaldırın ve uygulayın .Üzerine çift tıklayın ve açılacak olan menüden "NOTEPAD"İ seçin.açılacak dosyada "[options]"un altında herhangi bir yere şu satırı girin:
Logo=0
(o değil sıfır)sonra değişikliği kaydetin.Salt okunurluk özelliğini geri verin.Artık bilgisayar açılrken bu logo görünmeyecek ve bilgisayar daha hızlı açılacaktır.
 
Kapanıştaki "şimdi bilgisayarınızı kapatabilirsiniz" yazısını değiştirmek:
Yanlış okumadınız!bunu yapmak için "Başlat/Bul/dosya" kartına gidin ve aranacak yer olarak "C:\windows" dizinini seçin."Logos.sys" dosyasını aratın.Üzerine 2 kez tıklayın ve menüden "MSPAINT" İ seçin.Tanıdık bir ekran geldi di.mi? :)))))) burda bu resmin üstüne istediğiniz değişikliği yapıp kaydedebilirsiniz.artık bilgisayarınız yaptığınız ekranla kapanacaktır.
 
Açılıştaki gereksiz yüklemeleri kapatmak:
 
"Başlat/çalıştır" bölümüne "msconfig" yazın.Açılacak bölümde başlangıç kartına gidin burdan başlangıçta yüklenmesini istemediğiniz programların yanındaki onay işaretlerini kaldırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın(aman bilmediklerinize dokunmayın).Artık Windows daha hızlı başlayacaktır.
 
Daha hızlı yeniden başlatma:
 
Windows'u yeniden başlatırken onay işaretine tıklamadan önce "Shift" tuşuna basılı tutarsanız sadece Windows yeniden yüklenir.Gereksiz şeyler (BIOS..) yüklenmez.Böylece PC daha hızlı başlatılır
 
Hayatınızı kolaylaştıracak kısayollar:
 
WİNDOWS ALTINDA:
Tuş
Ctrl+a bir dosya veya klasördeki herşeyi seçmenizi sağlar
Alt+Tab sizi o anda çalışan programlara götürür.
F1 yardım(her programda böyledir)
Ctrl+Esc başlat menüsünü açar/gösterir.
Alt+çift tıklama dosyanın veya klasörün özelliklerini gösterir.
Shift+delete geri dönüşüm kutusuna göndermeden dosyayı direkt siler.
Diğerleri:eğer bir klasörde seçecekleriniz seçmeyeceklerinizle karışmışsa "Ctrl" tuşuna basılı tutarak seçebilirsiniz
bir dosyayı sürüklerken kopyalayacaksanız "Ctrl" tuşuna basarak sürükleyin.
 
YAZI YAZARKEN:
Ctrl+a tüm yazıyı seçer
Ctrl+c seçili metni kopyalar
Ctrl+v daha önceden seçilmiş metni yapıştırır
delete seçili metni siler
 
İNTERNET EXPLORER:
ctrl+w pencereyi kapatır
ctrl+p sayfayı yazdırır
ctrl+a tüm sayfayı seçer(aynısını üç kere tıklayarakta yapabilirsiniz)
ctrl+f sayfada istediğiniz bir metni aramanızı sağlar
ctrl+r sayfayı yeniden yükler
ctrl+n yeni pencere açar
F11 tam ekran
esc yüklemeyi durdurur
 
Gereksiz yeniden başlatmalar olmadan daha hızlı PC:(Wİn98/Me)
 
Bir program yüklediğinizde o program bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyebilir.Ancak bu yeniden başlatmanın çoğu zaman tek sebebi registry'de birkaç değişiklik yapmaktır o kadar.Bu zaman kaybının önüne geçebilmek için masaüstüne sağ tıklayın yeni menüsünden 'kısayol'u seçin ve komut satırına şunları girin:
C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE shell32,SHExitWindowsEx
Bundan sonra dosyaya bir isim verin; kısayol oluşacaktır.Artık bir program kurulum bittiğinde sizden PC yi yeniden başlatmanızı isterse başlatmak yerine bu kısayola 2 kere tıklayın yeter.(işlemden sonra program düzgün çalışmıyorsa bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız).
 
Daha hızlı internet:
 
56k lık modeminiz var ancak internet yinede yavaşsa şunları yapın
önce çevirmeli ağ klasöründen bağlantınıza alt+çift tıklayın.burdan yapılandıra tıklayın.burda "en yüksek hız bölümüne (56k lık modemler için) 115200 'ü seçin.sonra yukardan bağlantı kartına geçin ve burda "bağlantı noktası ayarlarına" tıklayın.burda tüm değerleri en sağa çekin.tamama tıklayın.artık internet bir nebzede olsa hızlanacaktır.
 
Otomatik güncelleştirmeleri ayarlamak:
 
Windows Me ile gelen yeniliklerin arasında birde otomatik güncelleştirmeler var.Ancak bu özellik WinMe ile standart olarak size sormadan güncelleyecek şekilde ayarlanmış olarak geliyor.Bunu değiştirmek için Başlat/ayarlar/denetim masası'na gidin.Buradan otomatik güncelleştirmeleri bulun ve açın.Artık otomatik güncelleştirmelerin nasıl yapılacağına buradan karar verebilirsiniz.
 
"Gönder" menüsüne yeni kayıtlar eklemek:
 
Bir dosyanın sağtuş menüsündeki gönder bölümündeki yerleri az buluyorsanız oraya yeni kayıtlar eklemek mümkün:Önce C:/Windows/sendto klasörünü bulun ve klasörün içine eklemek istediğiniz programın ".exe" dosyasının (yani açılmasını sağlayan dosya) yada klasörse kendisinin bir kısayolunu oluşturun.Artık gönder bülümünde bu programda görünecektir.

 

ZİYARETÇİ DEFTERİ  VİEW           Cin.gif (68455 bytes)           ZİYARETÇİDEFTERİ   SIGN


yektirici@e-kolay.net